Træningsplan
Træningsplan

Træningsplan pr 01. april 2021 dækker træning frem til halvmaraton i juni.


Der kan/vil komme ændringer til planen, så den skal tages med forbehold.


Turene der er nævnt er forslag til hvor man løber hen på dagen. De enkelte grupper bestemmer selv om de følger forslaget.

 

--------------------

 

 

 

Tirs. 4. maj 

 

Lille Elstedvej - ned af Nettobakken - Lægårdsvej - Majsmarken.

----------------------

 ?

 

Tors. 6. maj

 

  Efter fælles opvarmning ved hallen løber vi i roligt tempo op til Hyldehaven, hvor intervallerne starter med en lille forret på 3 x 100 meter Cruise & sprint. Herefter kommer hovedretten som byder på 7-8 x 600 An1, intervalpause 300 m jog . Det hele rundes af med en skøn dessert, hvor vi jogger tilbage til hallen

 

Lør. 8. maj 

 

a. Engsøen - Terp - Kirkestien - Lisbjerg skoven

b. På tur til Uggelbølle, hvorfra der løbes.
Mon ikke der er kaffe og boller bagefter.

---------------------

Skal du løbe ekstra træning søndag eller mandag, er der forslag til hvad der kan løbes, nederst efter lørdagsplanen.

---------------------

Gruppe F Min Tempo 20:00 - 07:00 - Ae1 20:00 - 06:45 - Ae2 15:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:30 - Ae3 20:00 - 07:00 - Ae1 01:30:00 I alt km: 13,2

 

Gruppe E Min Tempo 20:00 - 06:40 - Ae1 20:00 - 06:15 - Ae2 15:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:55 - Ae3 20:00 - 06:40 - Ae1 01:30:00 I alt km: 14,2  

 

Gruppe D Min Tempo 20:00 - 06:10 - Ae1 20:00 - 05:40 - Ae2 15:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:25 - Ae3 20:00 - 06:10 - Ae1 01:30:00 I alt km: 15,4

 

Gruppe C Min Tempo 20:00 - 05:45 - Ae1 20:00 - 05:15 - Ae2 15:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 05:00 - Ae3 20:00 - 05:45 - Ae1 01:30:00 I alt km: 16,6

 

Gruppe B Min Tempo 20:00 - 05:20 - Ae1 20:00 - 04:55 - Ae2 15:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:40 - Ae3 20:00 - 05:20 - Ae1 01:30:00 I alt km: 17,9

 

Gruppe A Min Tempo 20:00 - 04:50 - Ae1 20:00 - 04:20 - Ae2 15:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:10 - Ae3 20:00 - 04:50 - Ae1 01:30:00 I alt km: 19,9

   

Tirs. 11. maj 

 

Egå mølle - Egå kirke - Egå - Fjernvarmeruten

----------------------

Gruppe F Min Tempo 20:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:30 - Jog 10:00 - 06:30 - Ae3 15:00 - 06:30 - Ae3 01:00:00 Ialt km: 8,9

 

Gruppe E Min Tempo 20:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 07:00 - Jog 10:00 - 05:55 - Ae3 15:00 - 05:55 - Ae3 01:00:00 Ialt km: 9,6

 

Gruppe D Min Tempo 20:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:35 - Jog 10:00 - 05:25 - Ae3 15:00 - 05:25 - Ae3 01:00:00 Ialt km: 10,5

 

Gruppe C Min Tempo 20:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 06:05 - Jog 10:00 - 05:00 - Ae3 15:00 - 05:00 - Ae3 01:00:00 Ialt km: 11,3

 

  

Gruppe B Min Tempo 20:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:40 - Jog 10:00 - 04:40 - Ae3 15:00 - 04:40 - Ae3 01:00:00 Ialt km: 12,1

 

Gruppe A Min Tempo 20:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 05:15 - Jog 10:00 - 04:10 - Ae3 15:00 - 04:10 - Ae3 01:00:00 Ialt km: 13,5

 

 

Tors. 13. maj

 

 ?

 

   

Lør. 15. maj

 

Egå Marina

---------------------

Gruppe F Min Tempo 20:00 - 07:00 - Ae1 25:00 - 06:45 - Ae2 10:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:30 - Ae3 20:00 - 07:00 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 13,2

 

Gruppe E Min Tempo 20:00 - 06:40 - Ae1 25:00 - 06:15 - Ae2 10:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:55 - Ae3 20:00 - 06:40 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 14,1

 

Gruppe D Min Tempo 20:00 - 06:10 - Ae1 25:00 - 05:40 - Ae2 10:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:25 - Ae3 20:00 - 06:10 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 15,4

 

Gruppe C Min Tempo 20:00 - 05:45 - Ae1 25:00 - 05:15 - Ae2 10:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 05:00 - Ae3 20:00 - 05:45 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 16,6

Gruppe B Min Tempo 20:00 - 05:20 - Ae1 25:00 - 04:55 - Ae2 10:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:40 - Ae3 20:00 - 05:20 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 17,8

 

Gruppe A Min Tempo 20:00 - 04:50 - Ae1 25:00 - 04:20 - Ae2 10:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:10 - Ae3 20:00 - 04:50 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 19,9

 

 

Tirs. 18. maj  

 

Elev incl rundt i NYE eller mulighed for at løbe lystrup ruten

----------------------

Gruppe F Min Tempo 20:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:10 - At 20:00 - 07:00 - Ae1 00:50:00 Ialt km: 7,3

 

Gruppe E Min Tempo 20:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:45 - At 20:00 - 06:40 - Ae1 00:50:00 Ialt km: 7,7

  

Gruppe D Min Tempo 20:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:15 - At 20:00 - 06:10 - Ae1 00:50:00 Ialt km: 8,4

 

Gruppe C Min Tempo 20:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 04:50 - At 20:00 - 05:45 - Ae1 00:50:00 Ialt km: 9,0

 

Gruppe B Min Tempo 20:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:25 - At 20:00 - 05:20 - Ae1 00:50:00 Ialt km: 9,8

 

 

Gruppe A Min Tempo 20:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:00 - At 20:00 - 04:50 - Ae1 00:50:00 Ialt km: 10,8

 

 

Tors. 20. maj

 

 Efter en god jog tur løber vi ned til Hyldehaven, hvor vi skal løbe 10 x 600 m An1 + 200 m intervalpause i jog. Fælles jog tilbage til Hallen.

Hvis andre kunne tænke sig at deltage i Egegårdsløbet i morgen. Foreslår jeg fælles kørsel fra hallen kl. 17.50.  . Deltagelse i Egegårdsløbet er gratis. Man kan tilmelde sig derude eller på www.trif.dk hvor man også kan læse se programmet og se distancerne  

 

 

  

 

Lør. 22. maj  

 

Egå marina

---------------------

Skal du løbe ekstra træning søndag eller mandag, er der forslag til hvad der kan løbes, nederst efter lørdagsplanen. --------------------- Gruppe F Min Tempo 30:00 - 07:00 - Ae1 30:00 - 06:45 - Ae2 15:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:30 - Ae3 30:00 - 07:00 - Ae1 02:00:00 Ialt km: 17,6

 

Gruppe E Min Tempo 30:00 - 06:40 - Ae1 30:00 - 06:15 - Ae2 15:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:55 - Ae3 30:00 - 06:40 - Ae1 02:00:00 Ialt km: 18,8

 

Gruppe D Min Tempo 30:00 - 06:10 - Ae1 30:00 - 05:40 - Ae2 15:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:25 - Ae3 30:00 - 06:10 - Ae1 02:00:00 Ialt km: 20,5

    

Gruppe C Min Tempo 30:00 - 05:45 - Ae1 30:00 - 05:15 - Ae2 15:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 05:00 - Ae3 30:00 - 05:45 - Ae1 02:00:00 Ialt km: 22,0

 

Gruppe B Min Tempo 30:00 - 05:20 - Ae1 30:00 - 04:55 - Ae2 15:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:40 - Ae3 30:00 - 05:20 - Ae1 02:00:00 Ialt km: 23,6

 

Gruppe A Min Tempo 30:00 - 04:50 - Ae1 30:00 - 04:20 - Ae2 15:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:10 - Ae3 30:00 - 04:50 - Ae1

02:00:00 Ialt km: 26,4 ---------------------------------------------

Ekstra træningspas:jog:25min, Ae3:25min, jog:20min.halvmarathontræn.

 

 

Tirs. 25. maj  


Rundt i Skårupgaard skoven - Elev

----------------------

Gruppe F Min Tempo 10:00 - 07:00 - Ae1 05:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 05:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 05:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 05:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 05:00 - 06:30 - Ae3 10:00 - 07:00 - Ae1 01:05:00 I alt km: 9,6

 

Gruppe E Min Tempo 10:00 - 06:40 - Ae1 05:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 05:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 05:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 05:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 05:00 - 05:55 - Ae3 10:00 - 06:40 - Ae1 01:05:00 I alt km: 10,2

 

 

Gruppe D Min Tempo 10:00 - 06:10 - Ae1 05:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 05:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 05:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 05:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 05:00 - 05:25 - Ae3 10:00 - 06:10 - Ae1 01:05:00 I alt km: 11,1

 

Gruppe C Min Tempo 10:00 - 05:45 - Ae1 05:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 05:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 05:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 05:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 05:00 - 05:00 - Ae3 10:00 - 05:45 - Ae1 01:05:00 I alt km: 12,0

 

Gruppe B Min Tempo 10:00 - 05:20 - Ae1 05:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 05:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 05:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 05:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 05:00 - 04:40 - Ae3 10:00 - 05:20 - Ae1 01:05:00 I alt km: 12,9

 

Gruppe A Min Tempo 10:00 - 04:50 - Ae1 4 * (05:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 04:50 - Ae1) 05:00 - 04:10 - Ae3 10:00 - 04:50 - Ae1 01:05:00 I alt km: 14,3 

 

 

Tors. 27. maj 

 

Torsdag er helligdag, så træningen er allerede kl 9.00. Det er nemlig rigtigt og det er, som vanligt ved hallen kl. 9.00 til fælles opvarmning, hvorefter vi løber op til banerne . Her skal der løbes 2 x 2000 (500 m Ae3 + 500 m An1...) 500 jog og så gentager vi . Vi ses i morgen tidlig på Kr. Himmelfartsdag

 

Lør. 29. maj 

 

Golfbanen - IKEA - rundt om Skejby sygehus - Lisbjergskoven

---------------------

Skal du løbe ekstra træning søndag eller mandag, er der forslag til hvad der kan løbes, nederst efter lørdagsplanen.

---------------------

Gruppe F Min Tempo 20:00 - 07:00 - Ae1 25:00 - 06:45 - Ae2 10:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:30 - Ae3 20:00 - 07:00 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 13,2

   

 

Gruppe E Min Tempo 20:00 - 06:40 - Ae1 25:00 - 06:15 - Ae2 10:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:55 - Ae3 20:00 - 06:40 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 14,1

 

Gruppe D Min Tempo 20:00 - 06:10 - Ae1 25:00 - 05:40 - Ae2 10:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:25 - Ae3 20:00 - 06:10 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 15,4

 

Gruppe C Min Tempo 20:00 - 05:45 - Ae1 25:00 - 05:15 - Ae2 10:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 05:00 - Ae3 20:00 - 05:45 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 16,6

 

Gruppe B Min Tempo 20:00 - 05:20 - Ae1 25:00 - 04:55 - Ae2 10:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:40 - Ae3 20:00 - 05:20 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 17,8

     

Gruppe A Min Tempo 20:00 - 04:50 - Ae1 25:00 - 04:20 - Ae2 10:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:10 - Ae3 20:00 - 04:50 - Ae1 01:30:00 Ialt km: 19,9

------------------------------

Ekstra træningspas: jog :25min, Ae3: 25min, jog: 20min. halvmarathontræning

 

  

Tirs. 1. juni 

 

Hyldehaven - Elmehaven - Hybenhaven - Sastrupvej - Elsted - Ørnekvarteret

----------------------

Gruppe F Min Tempo 25:00 - 07:00 - Ae1 10:00 - 06:10 - At 25:00 - 07:00 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 8,8

 

Gruppe E Min Tempo 25:00 - 06:40 - Ae1 10:00 - 05:45 - At 25:00 - 06:40 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 9,2

 

Gruppe D Min Tempo 25:00 - 06:10 - Ae1 10:00 - 05:15 - At 25:00 - 06:10 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 10,0

 

  

 

Gruppe C Min Tempo 25:00 - 05:45 - Ae1 10:00 - 04:50 - At 25:00 - 05:45 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 10,8

 

Gruppe B Min Tempo 25:00 - 05:20 - Ae1 10:00 - 04:25 - At 25:00 - 05:20 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 11,6

 

Gruppe A Min Tempo 25:00 - 04:50 - Ae1 10:00 - 04:00 - At 25:00 - 04:50 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 12,8 

 

 

Tors. 3. juni

 

????

 

Lør. 5. juni 

 

Tur A: Rundt ved Vosnæsgaard. Man kan også cykle til Vosnæsgaard.

Tur B: Rundt om Engsøen.

---------------------

Gruppe F Min Tempo 20:00 - 07:00 - Ae1 20:00 - 06:45 - Ae2 10:00 - 06:30 - Ae3 10:00 - 07:00 - Ae1 hvis man skal løbe halvmarathon næste weekend - løbes de sidst 40 min ikke. 20:00 - 06:45 - Ae2 10:00 - 06:30 - Ae3 10:00 - 07:00 - Ae1 01:40:00 Ialt km: 14,7

 

Gruppe E Min Tempo 20:00 - 06:40 - Ae1 20:00 - 06:15 - Ae2 10:00 - 05:55 - Ae3 10:00 - 06:40 - Ae1 hvis man skal løbe halvmarathon næste weekend - løbes de sidst 40 min ikke. 20:00 - 06:15 - Ae2 10:00 - 05:55 - Ae3 10:00 - 06:40 - Ae1 01:40:00 Ialt km: 15,8

 

Gruppe D Min Tempo 20:00 - 06:10 - Ae1 20:00 - 05:40 - Ae2 10:00 - 05:25 - Ae3 10:00 - 06:10 - Ae1 hvis man skal løbe halvmarathon næste weekend - løbes de sidst 40 min ikke. 20:00 - 05:40 - Ae2 10:00 - 05:25 - Ae3 10:00 - 06:10 - Ae1 01:40:00 Ialt km: 17,2

 

Gruppe C Min Tempo 20:00 - 05:45 - Ae1 20:00 - 05:15 - Ae2 10:00 - 05:00 - Ae3 10:00 - 05:45 - Ae1 hvis man skal løbe halvmarathon næste weekend - løbes de sidst 40 min ikke. 20:00 - 05:15 - Ae2 10:00 - 05:00 - Ae3 10:00 - 05:45 - Ae1 01:40:00 Ialt km: 18,6

 

Gruppe B Min Tempo 20:00 - 05:20 - Ae1 20:00 - 04:55 - Ae2 10:00 - 04:40 - Ae3 10:00 - 05:20 - Ae1 hvis man skal løbe halvmarathon næste weekend - løbes de sidst 40 min ikke. 20:00 - 04:55 - Ae2 10:00 - 04:40 - Ae3 10:00 - 05:20 - Ae1 01:40:00 Ialt km: 19,9

 

Gruppe A Min Tempo 20:00 - 04:50 - Ae1 20:00 - 04:20 - Ae2 10:00 - 04:10 - Ae3 10:00 - 04:50 - Ae1 hvis man skal løbe halvmarathon næste weekend - løbes de sidst 40 min ikke. 20:00 - 04:20 - Ae2 10:00 - 04:10 - Ae3 10:00 - 04:50 - Ae1 01:40:00 Ialt km: 22,3 

 

 

Tirs. 8. juni 

 

Todbjergtårnet t/r

----------------------

Gruppe F Min Tempo 15:00 - 07:00 - Ae1 35:00 - 06:45 - Ae2 10:00 - 07:00 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 8,8

 

Gruppe E Min Tempo 15:00 - 06:40 - Ae1 35:00 - 06:15 - Ae2 10:00 - 06:40 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 9,4

 

Gruppe D Min Tempo 15:00 - 06:10 - Ae1 35:00 - 05:40 - Ae2 10:00 - 06:10 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 10,2

 

  

Gruppe C Min Tempo 15:00 - 05:45 - Ae1 35:00 - 05:15 - Ae2 10:00 - 05:45 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 11,0

 

Gruppe B Min Tempo 15:00 - 05:20 - Ae1 35:00 - 04:55 - Ae2 10:00 - 05:20 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 11,8

 

Gruppe A Min Tempo 15:00 - 04:50 - Ae1 35:00 - 04:20 - Ae2 10:00 - 04:50 - Ae1 01:00:00 Ialt km: 13,2

 

 

Tors. 10. juni 

 

Jeg synes vi trænger til at løbe nogle intervaller. Det er nemlig lige hvad vi gør . I morgen vil intervallerne dog blive indledt med en god laaang jog (ca. 20 - 30 min.) inden vi slutter ved Æbleplantagen hvor vi skal løbe 3 x 200 m stigningsløb. Denne lidt afkortede intervaltræning skyldes dels, at der er en del fra klubben, som skal løbe halvmarathon søndag og dels, at vi har et klubarrangement efter torsdagstræningen


Lør. 12. juni

 

Egå engsø - Mollerup skov

---------------------

hvis man skal løbe halvmarathon i morgen, skal man jogge max 5 km.

---------------------

Gruppe F Min Tempo 15:00 - 07:00 - Ae1 15:00 - 06:45 - Ae2 15:00 - 06:30 - Ae3 05:00 - 07:00 - Ae1 15:00 - 06:45 - Ae2 15:00 - 07:00 - Ae1 01:20:00 Ialt km: 11,8

 

Gruppe E Min Tempo 15:00 - 06:40 - Ae1 15:00 - 06:15 - Ae2 15:00 - 05:55 - Ae3 05:00 - 06:40 - Ae1 15:00 - 06:15 - Ae2 15:00 - 06:40 - Ae1 01:20:00 Ialt km: 12,6

 

Gruppe D Min Tempo 15:00 - 06:10 - Ae1 15:00 - 05:40 - Ae2 15:00 - 05:25 - Ae3 05:00 - 06:10 - Ae1 15:00 - 05:40 - Ae2 15:00 - 06:10 - Ae1 01:20:00 Ialt km: 13,7

     

Gruppe C Min Tempo 15:00 - 05:45 - Ae1 15:00 - 05:15 - Ae2 15:00 - 05:00 - Ae3 05:00 - 05:45 - Ae1 15:00 - 05:15 - Ae2 15:00 - 05:45 - Ae1 01:20:00 Ialt km: 14,8

 

Gruppe B Min Tempo 15:00 - 05:20 - Ae1 15:00 - 04:55 - Ae2 15:00 - 04:40 - Ae3 05:00 - 05:20 - Ae1 15:00 - 04:55 - Ae2 15:00 - 05:20 - Ae1 01:20:00 Ialt km: 15,9

 

Gruppe A Min Tempo 15:00 - 04:50 - Ae1 15:00 - 04:20 - Ae2 15:00 - 04:10 - Ae3 05:00 - 04:50 - Ae1 15:00 - 04:20 - Ae2 15:00 - 04:50 - Ae1 01:20:00 Ialt km: 17,8